Om oss

Rafiki Bra Trust – “De äldres vänner” är baserat på kärlek, engagemang och respekt. För värdighet, tillföra ett leende och hopp livet ut. 

Fonden strävar efter att hjälpa dem som inte har egna tillgångar eller mindre lyckligt lottade speciellt de äldre. Det hjälper dem att få tillgång till basala förnödenheter vilket varje människa borde ha rätt att få. Stötta dem och ge dem en möjlighet att se ljusare på livet.

Teamet

Mary Kariuki Bengtsson är grundare/VD av Rafiki Bra Trust, och är gift med Ulf Bengtsson. Hon jobbar som musiklärare med utbildning i  magisterexamen i industriell och organisationspsykologi och en kandidatexamen i pedagogisk filosofi från Warwick University. Född och uppvuxen i Kenya, har hon sett och bevittnat den tragiska verkligheten hos de äldre och fattiga. Det är familjer som lever på mindre än fem kronor om dagen och ska försörja upp till fem familjemedlemar.

Förutom att de är extremt fattiga och gamla, lider de av olika sjukdomar som orsakas av ålderdom och dåliga levnadsvillkor.  

Med en passion för att hjälpa till, började Mary att handla basvaror och betala sjukhusräkningar för de gamla, så mycket hon hade råd med.

Med tiden upptäckte hon hur stort behovet av hjälp var för de gamla och fattiga i hela landet.

Mary har bott i Sverige sedan 2014 och hon började samtala med vänner och bekanta om den tragiska situationen för dem äldre i Kenya. De börjarde donera kläder, handdukar, sängkläder m.m som hon tog med sig till Kenya och delade ut till de fattiga.
Tack vare detta startade hon – Rafiki Bra Trust, med fokus på att nå fler givare och på ett strukturerat och effektivt sätt distribuera resurserna.

Namnet “Rafiki Bra” är en kombination av svenska och swahili, och betyder “Bra vän”.

Vårt uppdrag

Att lyfta fram och förverkliga de äldre personernas rättigheter och ansvar i Kenya.

Vår vision

Ett samhälle som ser till de äldres rättigheter och ger dem ett meningsfullt och värdigt åldrande.

Motto

Ett litet steg för oss, ett nytt liv för dem.

Förvaltare och Beskyddare

Mary Kariuki Bengtsson
Grundare/VD
Sweden/Nairobi

mary@rafikibra.com

Ulf Bengtsson
Vice VD Sweden

ulf@rafikibra.com

Ann Wangu
Platschef Kenya

ann@rafikibra.com

Samuel Osunwale
ProjektledareSweden

samuel@rafikibra.com

Marlene Lidberg
Beskyddare Sweden

marlene@rafikibra.com

Isabell Lindsjö
Beskyddare Sweden

isabell@rafikibra.com

Ilse Postma
Beskyddare Sweden

ilse@rafikibra.com

Björn Svensgård
Beskyddare Sweden

bjorn@rafikibra.com